22 Ocak 2017 Pazar

taşındık

geçen yıl düştüğüm iki not, şu ve şu... buraya düşmediğim ama araştırma ile ilişkimi yeniden düzenlememe sebep olan bir seri başka sorgulama ile birlikte ve doktoradan bakiye işlerin de artık iyi kötü yapılıp bitirilmiş olması sayesinde ve bir süredir beklenen sıkıntılar ve fırtınalar üstümüze iyiden iyiye üflemeye başladığı için beni bir süre daha çok kafam karışık değil'de arayınız.

20 Ocak 2017 Cuma

bi keçi vardı..

gerçekten de araştırmanın olmadığı yerde yeni söz, araştırma ve yeni sözün olmadığı yerde de yeni mekan yok. öyleki yeni mekanın şurdan burdan ithali bile yok. aynı mekansallıklar aynı kurumlarda bıkmadan devredip duruyorlar. o durumda en büyük başarı bir tarafta bağlamdan-bağımsız arkitektonik olgunlaşma, öbür tarafta görselleştirmede güncel modaları yakalamak oluyor. mimarlık kültüründe önemli olan da sonuçta bu ve bu kadar değil mi?

yeni problemler kurulmadığında yeni mekana dönük bir gerek açığa çıkmıyor. yeni mekan aranmadığında yeni araç da gereksiz. stüdyo araştırdığında yeni problem, yeni söz, yeni araç, yeni mekan birarada araştırılıyor olsa gerek. birinden biri eksikse araştırmanın hakikiliğinden kuşku duyuyor insan. ama zaten insan neyden kuşku duymuyor ki?

ne boğucu ne sıkıcı zamanlar.. insan şu yazdıklarına hala anlam verebiliyor mu? daha doğrusu bunları hala yazıyor oluşuna?

13 Ocak 2017 Cuma

kim il sung da kusura bakmasın

2007 benim için ilginç bir yıldı. çok..

1997-2007 arası neyin peşinde olduğumu düşündüm. özetle, dünya görüşümün ve hayat anlayışımın tüm temelleri o dönemde atıldı. bana sunulan hayat kurgusunun dışına çıkmak için herşeyi yaptığım dönemdi o. elden geldiği kadar işte..

daha ilginci, çalışma masasına 2007'de oturdum.

dünyanın kurgusunu sorgulamak, kabullenmemek, ya da hatta reddetmek zaten gündelik bir hal, hatta herhalde varlık tarzım idi de, kendi sınırlarını araştırdığın, o sınırların nerede olduğunu bildiğini varsaymadığın, gitmek istediğin yönlere doğru tüm yolları katettiğin bu dönemler tabii ki çok değerli. başardıkların senle kalıyor, başaramadıklarından öğreniyorsun; öğrenesin varsa..

2007-2017 arası da dünyayla pazarlıklarımı kıyıcı bir şiddetle yenilediğim dönem oldu. öncesinde oturttuğum, inandığım, sorgulamadan yaşadığım ne varsa masaya yattı, parçalandı, sorgulandı, ötesine geçildi.. yine, yaşadıklarım, başardıklarım ve öğrendiklerim benle, başaramadıklarımla ilgili olaraksa artık iyi bir fikir sahibiyim. on yıl az bir süre değil. bir uzmanlık on yılda ediniliyor. küçümsememek lazım.

çalışma masasından kalkacağım. çünkü, asla çalışma.

3 Ocak 2017 Salı

ama kim il-sung darılır

acaba yeni yılda beni çalışma masasından kaldıran uğraşlarım olacak mı?