30 Mayıs 2013 Perşembe

testler sonuçlar görselleştirmeler

ben burda doktora yaparken bazıları dünyayı kurtarıyor, bazıları içip eğlenmekte, bazıları da ikisini birden yapıyor, eh be doktora.

29 Mayıs 2013 Çarşamba

design_games gitti. iyi oldu.

chapter 2'yi bitirdiğime göre dünyayı kurtarmak için gezi parkı'na gidebilirim.

24 Mayıs 2013 Cuma

dreyfus sağolsun, o bunaltıcı ilk chapter yeniden bitti

o melun ilk chapter'ı bu gece itibariyle bitirdim. düzeltiyorum, yeniden bitirdim. bu sefer daha derinlikli daha incelikli oldu. bir kavramsal çerçeve olarak araştırmalarımı bir süre taşıyabilecek durumda... metni başlangıç ve varış noktaları arasındaki uyumsuzluklardan kurtarmak için Dreyfus'u kendinden okurken yapay tasarımın ve tasarım yöntemleri hareketinin erken tarihine yeniden dalmam gerekti... Dreyfus'u kendinden okumak lazım. "what computers [still] can't do" ve "mind over machine". okumak lazım. aslında temel referansları iyi bilinen isimler.. heidegger, wittgenstein ve merleau-ponty. Dreyfus'un yapay zeka bağlamında bu okumaları temel alarak geliştirdiği eleştiri çok isabetli. Platon'un [Sokrates'in] sorusunu böyle bir bakışla yeniden ele almak; sana bir sorduk ve sen çok veriyorsun... neden çok vermek gerekiyordu, wittgenstein'in atomizmden aile benzerlikleri ve urgan metaforuna dönüşünün mantığın tümellerle çözümsüz boğuşmasından öte, zekanın dünya içinde işleyişine dair kritik önemi neydi... d_p.l, kendisini örneklerin yorumuna dayanan bir sistem olarak geliştirirken aslında farkında olmadığım bir kuvvete sahip, sadece nasıl çalıştığını değil çalışınca da neden işe yaradığını açıklamak için yine Dreyfus'un yol göstermesi gerekti... tüm bunların yapay zeka için ne ifade ettiğini sağgörülü biçimde metne döküyor...

21 Mayıs 2013 Salı

nominalist bir sistem olarak d_p.l

dünyaya döndüğüm bu bahar gününde kuru toprakların sıkıştırdığı boyunları bükülmüş marullar rokalar ve soğanlara ibrik ibrik su yetiştirirken hiçbir zaman önüne oturamadığım doktoramın, düzeltiyorum artık kimse doktora yaptığıma inanmadığı için önüne oturtulmadığım doktoramın başına otursam diye dünyaya dönmüştüm; boyun büken marullara su yetiştirmek ve sıcaktan boyun büküp yorgunluktan mayışmak için değil. ben belirli bir kuzey ortadoğu kentinden döndüm. çok güzel bir workshop yaptık. iyi oldu. geçen workshop'ta 5 günde 4. sınıflarla çıkardığımız kadar işi bu workshop'ta 2nokta5 günde 2. sınıflarla çıkardık. design_proxy.layout gerçekten bazı işlere yarıyor. gerçekten. inandım artık. tesadüf değil. sorunları ve eksiklerini daha iyi anladıkça kuvvetli yanlarını da anlamaya başladım. tartışacak çok mesele var. onları doktora metnimde tartışacağım. eski witt. yeni witt., herbert'e karşı hubert, kurala karşı tanıma, öze karşı örnekler bolluğu ya da sınıfın yeter ve gerek şartına karşı örneğe benzeme ve urgan, belirtik ve sezgiselin ikisine de karşı belirtikle birlikte örtük.

9 Mayıs 2013 Perşembe

altıncı geleneksel atılma festivali

bu sırada geleneksel okuldan atılışım geldi çattı.
heyhat, artık doktoradan atılmak kalkmış. bu satırları pek kimse okumasa da allah okuyor evet.
atılmak kalkmasaydı yine atıldın diyeceklerdi. hayır çoğu seferde olduğu gibi enstitünün bir hatası.. ama düşündüm tabii, bu işkence bu anlamsızlık bu tuhaf ne zaman, kaçıncı yazışımda, doktoramın kaçıncı büyük yılında nihayet bulacak?

peki ey allah dünyada bu kadar açlık sefalet, dünyada doktora neden var? dünyanın tüm güzellikleri, doktorasını yapmaktan başka derdi olmayan tek bir öğrencinin enstitüsü tarafından tek bir kere taciz edilmesine değer miydi?

[gönülsüz k. ;)klip]

bience gizem

yani bu olanlar yazılmayacak gibi de değil ama ne yazacım onu da bilemiyorum ki. bir şeyler hep bir kapalı kapılar arkasında dönüp durmakta. zamanında bir şeyleri hep bir kapalı kapılar arkasından döndürüp duranlar şimdi kapalı kapılar ardından bir şeyleri döndürüp duran başkalarına karşı kapalı kapılar ardından bir şeyler döndürüyorlar ve biz bunları anlamalıymışız. evet böyle de bir görev var ve biz onları anlarken öbür taraftan birinin de gözü üzerimizdeymiş, yani şaka olaraktan. öte yandan, yani beri yandan, şu akademiye girdim gireli en düzgün en üretken en doğru bir dönemimi geçirdiğime yürekten inandığım için neden onun gözü üzerimde neden bunu anlamalıyım ve ne anlıyorum onu bir anlamıyorum. akademi gizemli bir yer. zira akademinin altında da bir alt akıntılar var, yani yukarıda kontrolsüz görünen akıntıları yönlendirmeye gayret eden gruplar oluyor ama bu bir gizem. bir bodrumlar bir karanlıklar bir yerler bir şeyler birileri. benim için gizem.

7 Mayıs 2013 Salı

ekpyrosis

3. yazışımda nasıl hissedicim acaba? 4. yazışım rahat olur gibi geliyor.. 5.yi bitirince artık alışırım, hemen 6.yı yazarım. tez bir büyük yıl boyunca yazılır. sonra dünya yanar yokolur. sonraki büyük yılda dünya tersten yazılır. sonra yine yanar yokolur.
bengi dönüş.